Članstvo
Članstva
Strateška partnerstva sa institucijama, mrežama, platformama i inicijativama
U cilju daljeg jačanja svoje međunarodne saradnje i istraživanja na polju UN-ovih ciljeva održivog razvoja (SDG), IUS je službeno potpisao ugovor sa institucijama ili postao član sljedećih mreža, platformi ili inicijativa:
U 2018. godini, u okviru SDG aktivnosti i sprovedbe zajedničkih inicijativa, s posebnim naglaskom na praćenje svjetskog društvenog kapitala, IUS je potpisao petogodišnji sporazum o saradnji s Basel Institute of Commons and Economics. Monitoring svjetskog društvenog kapitala je instrument za mjerenje društvenih dobara i društvenog kapitala, kojeg je osmislila Grupa za održivi razvoj Ujedinjenih nacija u partnerstvu s akterima civilnog društva. Na osnovu ovog sporazuma, IUS će doprinijeti sprovođenju polugodišnjeg praćenja društvenog kapitala BiH zajedno s Basel Institute of Commons and Economics. Svi podaci sakupljaće se u internetskoj bazi podataka putem Svjetskog portala za društveni nadzor.
U 2020. godini, IUS je postao član Ujedinjene narodne mreže rješenja za održivi razvoj (SDSN), kao i Međuuniverzitetskog istraživačkog programa održivog razvoja (IUSDRP) i Evropske škole održivosti nauke i istraživanja (ESSSR). Cilj uključivanja u navedene mreže je povezivanje sa globalnim naučnim i tehnološkim tokovima i ekspertizama, a koji se odnose na praktična rješenja za održivi razvoj, uključujući provedbe Agende 2030 i Pariškog klimatskog sporazuma (2015).
Internacionalni univerzitet u Sarajevu (IUS) je početkom 2023. godine ispunio prijavu za članstvo u Sporazumu o SDG-u (SDG - Ciljevi održivog razvoja), zadovoljio tražene međunarodne standarde, te postao jedini potpisnik ovog međunarodnog sporazuma iz oblasti održivog razvoja iz zemalja Zapadnog Balkana. Ime IUS-a našlo se zvanično u Godišnjem izvještaju o Sporazumu o SDG-u 2023, od 17.jula 2023. godine.
Sporazum o SDG-u je međunarodna inicijativa visokog profila za institucije visokog obrazovanja, koju sprovodi EAUC – Alijansa za liderstvo održivosti u obrazovanju. Ovu inicijativu podržavaju Ujedinjeni narodi (UN), kao i mnogi drugi globalni partneri, a pokrenuta je 2017.
Potpisnici Sporazuma o SDG su: 331 institucije, 62 studentske unije, 222 organizacije, te 1.895 pojedinaca iz cijelog svijeta. Potpisnici se Sporazumom obavezuju da će Ciljeve održivog razvoja uključiti u svoje aktivnosti: obrazovanja, istraživanja, rukovođenja, operativnog djelovanja, administracije i društvenog angažmana. Također, Sporazum o SDG je javna deklaracija o opredijeljenosti tih institucija da dijele i izvještavaju o svom napretku u oblasti SDG-a.
Institucije potpisnici Sporazuma o SDG-u obavezni su da godišnje izvještavaju o svojim aktivnostima i rezultatima, kao način doprinosa kolektivnim podacima, koji se javno objavljuju. Taj grupni izvještaj je široko rasprostranjen i koriste ga UN, vlade, te tijela javnog i privatnog sektora iz cijelog svijeta. Svake godine se novi podaci koriste kako bi se saznalo gdje se napreduje, a gdje napredak nedostaje, što omogućava inicijativi Sporazum o SDG-u da poduzme naredne korake i ponudi preporuke institucijama potpisnicama. Izvještaj o napretku Sporazuma o SDG-u se objavljuje godišnje od 2018. godine.
Šta je cilj ovog izvještavanja o SDG-u?
Izvještavanje o Sporazumu o SDG-u ima za cilj da pokaže koliki napredak je ostvaren ka ostvarivanju i implementaciji SDG-a u visokoškolskom obrazovanju u svijetu, te da identifikuje posebne nedostatke i prepreke sa kojima se obrazovne institucije susreću. Izvještaj prikazuje realnu procjenu utjecaja Ciljeva održivog razvoja UN-a na društvo i institucije širom svijeta, zasnovanu na najnovijim podacima i studijama slučaja od strane potpisnica Sporazuma o SDG-u. Naročit fokus je stavljen na sljedeće UN ciljeve: SDG 3 (Dobro zdravlje i dobrobit), 4 (Kvalitetno obrazovanje), 13 (Klimatske akcije) i 17 (Partnerstvo za postizanje ciljeva).
Ciljevi održivog razvoja (SDG) osmišljeni su kao hitan “poziv na akciju” i transformaciju naše planete u sigurnije, pravednije mjesto, u kojem bi svi ljudi imali obezbijeđeno pravo na zdravlje, pravdu i prosperitet. Put održivosti svake institucije odražava se kroz njen jedinstveni kontekst, geografski položaj, povezivanje na globalnom nivou, te njen uticaj i angažman u društvu. Promjena društva je moguća jedino kada dopremo izvan granica i “linija komfora”, a visokoškolsko obrazovanje je na jedinstvenoj poziciji da bude lider u mobilizaciji društva i budućih generacija.
Ured za osiguranje kvaliteta IUS-a inicirao je i koordinirao potpisivanje Sporazuma o SDG-u.